Enfes Lezzeti ile tereyağ tarifi

Birçok yemeğe lezzet katmasına rağmen ev yapımı tereyağlarına pek rastlamıyoruz. Hâlbuki hızla ve kolayca, sade bir tereyağı yapmak için özel ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Tüm süreç birkaç dakikanızı alır. Üstelik tereyağınız tam da istediğiniz lezzette olur. Yaratıcılığınızı konuşturup içine dilediğiniz malzemeyi karıştırabilir, yağınıza özgün bir rayiha da katabilirsiniz. Biz çalkalama işlemini mutfak robotuyla yapıyoruz. Size hile yapıyoruz gibi gelebilir, ama bu şekilde işi garantiye alarak her seferinde aynı sonuca ulaşabiliyoruz.

HAZIRLIK

Çalkalama (yayıklama) işlemi için ne kullanırsanız kullanın başlamadan önce ekipmanınızı dezenfekte etmeyi unutmayın. Süt kaymağının ısısının 20°C civarında olması işi kolaylaştırır. Bu yüzden kaymağınızı tereyağı yapımına başlamadan önce ısınması için buzdolabından çıkarın.

YAPILIŞI

Tereyağı yapmak için ekşi krema, içindeki yağ topaklanıp yayıkaltı suyundan ayrışana kadar çalkalanır ya da karıştırılır. Ayrışan yayıkaltı suyu süzüldükten sonra yağ suyla yıkanıp sıkılır ve aralarda kalan yayıkaltı sularından arındırılır. Tereyağınızın çabuk ekşimesini istemiyorsanız yıkama işlemini titizlikle yapmalısınız.

Biz bu işlem için tereyağı spatulaları kullanıyoruz. Kesme tahtasından küçük, fırın küreğine benzeyen bu tahtaların iki tanesini mala gibi hem harcı karıştırmak hem de aralarına alıp suyunu sıkmak için kullanıyoruz. Harç, mala, karıştır, sık gibi ifadeler ev yapımı lezzetler üretirken hayal ettiğiniz steril ortama pek uymuyor gibi gelebilir, ancak bu işlemlerin son derece sağlam bir şekilde yapılması gerekir.

SAKLAMA

Tereyağını buzdolabmda saklayın ve üç hafta içinde tüketin. Eğer yaptıktan kısa bir süre sonra ekşirse, nedeni muhtemelen yağın arasında kalan sudur. Bir sonraki sefer tereyağnızı yıkadıktan sonra daha fazla sıkmaksınız demektir. Tereyağını derin dondurucuda üç aya yakın saklayabilir, kullanacağınız kadarını buzluktan alarak doğrudan

kullanabilirsiniz. Bunun için tereyağınıza silindir şekli verebilir ve yağı dondurmadan önce küçük dilimler halinde kesebilirsiniz.

DENEYİN: YAYIKALTI SUYU

Yayıkaltı, peyniraltı suyu ya da yayıkayranı…

Bu terimlerin hepsini kaymağı yayıkladıktan, yani yayıkta çalkaladıktan sonra yağdan ayrılan su için kullanıyoruz. Dokusu kaymaksı, keskin bir tadı olan çok leziz bir sıvı. Tereyağını çalkaladıktan sonra ince bir elekten geçirerek yayıkaltını ayırabilir, bu suyu bir hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

DENEYİN: SADE YAĞ

Eğer tereyağınızın buzdolabında daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız içindeki nemi daha da azaltarak yağınızı saflaştırabilirsiniz. Pate ya da karides konservesi yaparken, ana malzemelerin hava almaması ve daha uzun süre dayanması için üzerlerini bir parça sade yağla kaplarız. Tereyağını küpler halinde kesin. Kalın tabanlı bir tavada düşük ateşte eritin. 10-15 dakika karıştırmadan ısıttığınızda yağın sudan ayrıldığım ve yüzeye çıktığını göreceksiniz. Sarı renkteki yağı ince bir süzgeçten geçirerek bir kaba alın. Buzdolabında altı haftaya kadar saklayabilirsiniz.

DENEYİN: GHEE (HİNT USULÜ SAF TEREYAĞI)

Hint usulü saf tereyağı ghee’nin fındıksı bir tadı vardır. Yukarıdaki sade yağ tarifini uygulayın, ancak tereyağını daha uzun ateşte tutun. Bu sayede sade yağınız daha güçlü bir tada kavuşur. Ghee buzdolabında 3-4 ay dayanır. Ev yapımı köri için bu yağı kullanabilirsiniz.

DENEYİN: ÇEŞNİLENDİRME

Tereyağını kendi başına bir sos olarak kullanabileceğiniz gibi çeşidi otlar, baharatlar ve diğer malzemelerle de çeşnilendirebilirsiniz.Yağ geçirmez bir kâğıda bir top tereyağı koyun ve düzleştirerek dikdörtgen şekline getirin. Diledi-

ğiniz ek malzemeyi üzerine serpin ve tereyağını rulo haline getirin. Kâğıda sarıp kullanacağınız zamana kadar buzdolabında saklayın. Kuru soğanı bu yağda soteleyin; ızgara balık ya da etin üzerinde eritin, patates püresine karıştırın.

Tuz, tane biber ve kekik Birer tadı kaşığı taze çekilmiş deniz tuzu ve pembe tane biber ile bir tutam taze kekiği 100 gr tereyağı ile karıştırın. Karışık baharatlar 1-2 tadı kaşığı kekik, lavanta, biberiye, fesleğen, rezene, geyikotu ve benzeri baharat karışımım 100 gr tereyağı ile karıştırın. Ağır ateşte pişen kırmızı ete, sıcak ekmek dilimleri ve buharda pişmiş sebzelere çok yakışır. Sarımsak ve maydanoz 1 -2 diş sanmsağı ezin ve 1 tadı kaşığı kıyılmış maydanozla birlikte 100 gr tereyağma karıştırın. Sıcak ekmeğe sürerek kolay yoldan sarımsaklı ekmek hazırlamış olursunuz. Baget ekmeği dilimleyin, her bir dilimin ortasma küçük birer top çeşnili tereyağı koyun.

Yabanturpu 1 tatlı kaşığı rendelenmiş yaban-turpunu 100 gr tereyağma karıştırın. Izgara bifteğin üzerinde bir miktar eritin. Lezzetine doyamayacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir