Farkındalık Yaratma Nedir?

Farkındalık yaratma, başkaları tarafından izlenmenin getirdiği veya getireceği bir sonuçtur. Hitler’in siyah-kırmızı gamalı haçı ne ise, markaların renk farkındalığı da odur. Bir tür beden dilidir farkındalık. Faşing, kızıl ateş olarak en çok dikkat çeken görüntüdür. Festivallere bu yüzden faşing denilir. Rengarenk parlak ışık… “Faşing” renklerini ilk olarak Hitler kullandığı için ortaya bir sıfat çıkmış oldu: Faşist.

Faşist aslında son derece masum bir sözcük. Kırmızı rengini çağrıştırır. Genelde kırmızı-siyah karışımıdır. Dünya markalarına baktığımızda hep kırmızı ve siyah renklerde olduğunu görürüz. Coca cola, Ülker gibi markalar buna örnektir. Marketçilikte de BİM, Carrefour SA gibi daha birçok market siyah kırmızı renklerde markalara sahiptir.

Beyin öyle bir esrarengiz yapıdır ki, ruhsal imaj ve mesajlara açıktır. Kadınlık ve erkeklik her toplumda iki farklı kültürel kimlik haline gelmiştir. Kadın ve erkeğin temsil edilişlerindeki eşitsizlik sözde alt ve üst kültürler olarak veya geri ve ilerii kültürler şeklinde sınıflanarak tanımlanmıştır. Ayrı toplumların bu tarz sınıflanışı, o toplumun medya kültürünün de hangi istikamette olacağını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemiştir. Dolayısıyla, reklamcılık ve imaj sektöründe yer almak veya bu sektörlerde yükselmek isteyen biri, içinde bulunduğu toplumsal kültürün heyecan ve yönelişlerini iyi tahmin edebilmelidir. Bir toplumun yaşadığı kültürel atmosfer, heyecanlar, istekler, arzular, coşkular, beklentiler aslında iş dünyasının imaj pazarlamacılarının gerçek adresidir. Örneğin, başın yukarı doğru kaldırılması Türk toplumunda ret işareti olarak akbul edilirken, başka toplumlarda onay yerine geçmektedir. Öyleyse ürün renk ve sıralamaları, içinde bulunulan toplumun beden dili anlayışıyla doğru orantılıdır.

Reklam ve imajına çuvallar dolusu vpara harcanmasına rağmen bir kek markası tutmadı. Kek ve şiddet. Ne alakası var? Çaycı Hüseyin’in bağırmasıyla, çocuk üzerinde kaba kuvvetle bir şeylerin yaptırılabileceği izlenimi yaratılmaya çalışıldı. Adam var gücüyle bağırıyordu. Birçok aile tüketici köşelerinde tepki gösterirken dinleyen olmadı. Farkındalık yaratmak için yanlış beden dilinni seçen reklam ajansları çok ciddi eleştiriler aldılar. Üründe de istenilen satış ve pazarlama kapasitesine ulaşılamadı.

İstenmeyen tüylerdeki epilatör reklamıyla, gecenin karanlığında parmakları arasından ışıldayan gözleriyle hedefe yönelen kadın, korku filmi atmosferini yansıtmaya çalışıyordu. Belki böyle bir “imaj reklam” kurgusu gecenin 2’sine gidecek bir filmdir. Reklam kısa da olsa korkutucuydu.

Farkındalık, şirketler ve iş dünyasının olmazsa olmazı. Ancak bunun yanlış beden dili yönlendirmeleriyle yapılması, iyi neticeler ümit edilirken kötü ve beter sonuçlar doğurur.

Mastürbatif imaj ve beden dili özellikle şampuanlarda, cilt kremlerinde, çikolata ve dondurmalarda dikkat çekiyor. Seda Sayan’ın ayakkabısı, Polaris’in satışlarını artırmıştı.

Energy Drink’in ateşleri çindeki atmosferi, yırtıcı hayvan ve gazoz, bir banka reklamındaki “vın” sesi… Özellikle bu sesi veren tiplemelerin beden dilleri son derece negatif. Sert ve asabi suratlar, korkunç mimikler ortama gerilim havası katıyor.

Bir banka kartı reklamında pop star jüri üyesi olarak görev almış bayan şarkıcıların gülüşleri… Komedi-reklam türü mimik kullanılarak yapılan bu beden dili, hedeflenen imaja Kadir İnanır’ın Bonus’taki kıyafeti kadar aykırı.

Çocuklarda farkındalık yaratmak yetişkinlerde farkındalık yaratmak… Çocuklara hitap eden reklamlar, yetişkinlere hitap eden reklamlar… İkisi arasında fark gözetilmeyen bir yapı, altyapısızlıktır; yanlış dizayn tekniğidir. Obez gibi yansız ve ensiz bir durum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir