Tüm detayları ile tereyağımı

TEREYAĞI

Eskiden tereyağı yapımı gündelik hayatın bir parçasıydı. Evin ineğinden sağılan sütün ve kremanın tamamının işlenmesi epey mesai alırdı. Sütün bir tek damlası bile kesinlikle israf edilmezdi. Günümüzde ise lezzetli, tuzlu ya da tuzsuz tereyağları yapabilmek için ne kendi ineğimizin olmasına ne de tam donanımlı mandıralara ihtiyacımız var. Tereyağı sadece inek sütünden yapılmaz. Keçi ya da koyun sütünden yapılan tereyağlarının rengi daha açık olur, fakat tadı inanılmaz derecede benzerdir.

ARAÇ VE GEREÇLER

Kaymağı çalkaladıkça süt yağı sonunda yayık altı suyundan ayrılacağından ötürü, basit bir yayık sistemi oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey, vidalı kapaklı cam bir kavanoz. Kol kaslarınıza o kadar yüklenmek istemiyorsanız çalkalama işlemini kolaylaştıran mekanizmalardan ve diğer ekipmanlardan edinmek de isteyebilirsiniz.

YAYIKLAR

Yayık, şekli tumba ya da davulu andıran iri, üzerinde çevirme kolu ya da dev lavabo açma pompasına benzer bir sistem olan mekanizmadır. Bu yayıklardan bugün halen eskicilerde bulunabilir. Ancak kullanmadan önce iyice temizlemek gerekir. Peynir yapımı ve süt işlemeyle ilgili malzeme satışı yapan özel internet sitelerinde modern yayıklara da rastlayabilirsiniz. Elle çalıştırılan retro yayıkların son derece dekoratif olduğunu söylemeliyiz. Ancak işlemi her mutfakta bulunabilen çırpma aleti veya mutfak robotuyla da kolayca yapabilirsiniz. Eğer kaymak doğru ısıdaysa (20°C civarı) tereyağı birkaç dakika içinde ayrılacaktır.

TAHTA SPATULALAR

Tereyağını sıkarak yayık altı suyundan ayırmak için geniş tahta spatulalar da kullanılır. Yayık altı

suyu spatulaların yüzeyindeki kanallardan akıp gider. Bu modası geçmiş aletlerden eskicilerden edinilebilir. Modern benzerleri de bulunabilir, ancak evdeki spatulalarınız ile doğrama tahtası da aynı işi görecektir.

KALIP VE DAMGALAR

Mutfak malzemeleri satan dükkânlarda ve eskicilerde tereyağınızı hoş şekillere sokabileceğiniz kalıplar bulabilirsiniz. Aslında plastik herhangi bir kap iş görür; dilerseniz tere yağımza elinizle de şekil verebilirsiniz. Biz, donmadan önce tereyağının üzerini süslemek için birkaç değişik damga da bulduk.

TUZLU YA DA TUZSUZ

Tuzlu tereyağı, tuzsuz olana göre birkaç gün daha uzun dayanır. Biz tereyağımıza tat versin diye tuz ekliyoruz; yağın çabuk ekşimesini de önlemiş oluyoruz.

TEREYAĞINA ŞEKİL VERMEK

Tereyağına pek çok hoş şekil verebilirsiniz. Kâğıda sararak silindir haline getirebilir, tart kalıplarına yayabilir, dilerseniz de spatulaların arasına sıkıştırarak dikdörtgen prizma şekline sokabilirsiniz. Hepsini yapmak son derece kolay. Tek yapmanız gereken tereyağını henüz buzdolabında soğutmadan önce, tazeyken şekillendirmek.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir